Moja pierwsza książka mówi przede wszystkim o odpowiedzialności. Odpowiedzialność moim zdaniem nie tylko jest kluczowa, jeżeli chodzi o realizację jakiegokolwiek celu, ale również jest fundamentem rozwoju.

Życie pokazało mi wielokrotnie, że mało kto bierze odpowiedzialność za siebie, ale kiedy już to zrobimy to otwierają się przed nami drzwi do zupełnie nowych możliwości i szans, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu.

Ludzie bardzo często dzisiaj stękają. Wszyscy chcą zmian, ale nikt nie chce się zmienić. Kultywujemy coraz mocniej postawę roszczeniową, zachowując się tak, jakby wszystko nam się należało. Obserwowanie ludzi, którzy żyją w taki sposób jest cholernie przygnębiające.

Czy wiesz, że całe bogactwo świata (w sensie finansowym) jest w rękach 10% ludzi?

To są wszyscy Ci, którzy w pełni kontrolują swoje otoczenie i nadają rytm.

Natomiast większość (niestety) z pozostałych 90% to krzykacze i stękacze z postawą roszczeniową. To tutaj chowają się wszyscy Ci, którzy hejtują, oceniają, narzekają, spamują i czekają na cud, który sam nigdy nie nadejdzie.

Bardzo częste dzisiaj jest, że:

 • Chcemy podwyżki, ale nie chcemy wykonać dodatkowej pracy
 • Chcemy lepszego stanowiska, ale nie chcemy zainwestować czasu i energii w rozwój własnej osobowości
 • Chcemy wyników, ale nie pracujemy na to
 • Chcemy lepszych relacji, ale czekamy aż zmienią się wszyscy wokół, zamiast zastanowić się, co możemy zmienić w swoim zachowaniu
 • Chcemy, chcemy, oceniamy, narzekamy i oczekujemy

I możemy tak robić bez końca, bo przecież nikt nie może nam kazać się zmienić. Musimy jednak mieć świadomość faktu, że konsekwencje poniesiemy czy przyjmujemy to do wiadomości, czy nie.

Życie jest jedną wielką grą.

Żeby tego było mało jest grą, której z pewnością nie chcesz przegrać. Mogą Ci nie pasować reguły, które tutaj panują, ale naprawdę nikogo to nie interesuje. Życie ma swój rytm i sposób działania, który jest fair dla wszystkich. Pozbawione jest przy tym jakichkolwiek ludzkich emocji. Życie nie jest złe, ani dobre. Życie po prostu toczy się swoim tempem, a Twoim zadaniem, jeżeli oczywiście interesuje Cię zwycięstwo w grze, jest nadążanie i błyskawiczna adaptacja.

Każdy, kto naprawdę ma zamiar w życiu osiągnąć więcej, dojść dalej, spojrzeć z szerszej perspektywy na to, co nas otacza i nigdy, ale to nigdy nie chce odłożyć swoich marzeń o na półkę, gdzie pokryją się kurzem, musi zacząć od przyjęcia odpowiedzialności.

CO ROZUMIEM, PRZEZ PRZYJĘCIE ODPOWIEDZIALNOŚCI:

 • Nie szukam wymówek
 • Nie liczę na łut szczęścia, ani na szczęśliwy zbieg okoliczności
 • Nie obwiniam innych za swoje niepowodzenia
 • Nie szukam dziury w całym
 • Postanawiam i głośno wyrażam, że wszystko, co dzieje się w moim życiu jest efektem moich działań
 • Przejmuję pełną kontrolę nad swoimi działaniami, niepowodzeniami i Sukcesami
 • Nastawiam się na szukanie rozwiązania, zamiast stękać, że coś się nie udaje
 • Nie dostosowuję się do okoliczności zewnętrznych – To ja nadaję rytm
 • Świadomie kształtuję wszystko, co dzieje się wokół mnie

Każdy wybór, którego dokonujesz, na co dzień, każdy wybór w Twoim życiu niesie ze sobą konsekwencje. Musisz mieć tego świadomość. Musisz zrobić absolutnie wszystko, co w Twojej mocy, żeby wybory, których dokonujesz były jak najbardziej trafione. Oczywiście niejeden raz zdarzy się, że popełnisz błąd, tego uniknąć się nie da, ale musisz pracować nad sobą i każdego dnia stawać się lepszą wersją siebie. Na tym właśnie oparte są reguły gry zwanej potocznie życiem.

Możesz przeżyć życie w taki sposób, jakby było najpiękniejszą przygodą, która każdego dnia przynosi Ci coś nowego, świeżego i pełnego magii. Do tego potrzeba przyjęcia odpowiedzialności w pełni i wcielenie się w rolę świadomego kreatora rzeczywistości.

Możesz też wegetować licząc na to, że góra przyjdzie do Mahometa, hejtować i nieustannie szukać dziury w całym, ale nie zdziw się, kiedy na końcu przygody ból ściśnie Ci mocno dupę i będziesz niósł ciężar największy z wszystkich – ŻAL. Życie to sztuka wyboru i każdy z nas poniesie konsekwencje własnych, od tego uciec się nie da.

Więcej na temat odpowiedzialności znajdziesz w książce Vantago

Tomasz Solecki

Tomasz Solecki

Autor sprawdzonych programów Biznesowych. GM nominowany do nagrody najlepszego menedżera roku 2007 w Londynie. Uznany mówca w tematyce Przedsiębiorczości.

Leave a Response